News

Velký úspěch českého sborového zpěvu

Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia si přivezl z mezinárodní soutěže v Rakousku dvě významná ocenění. V rakouském městě Spittal an der Drau se ve dnech 4.-7.července 2013 konala mezinárodní soutěž smíšených sborů ve sborovém zpěvu „50. Internationaler Chorwettbewerb 2013“. Letošního jubilejního ročníku se zúčastnilo sedm těles z celé Evropy, jeden sbor z Indonésie a jeden z USA. Soutěž hodnotila mezinárodní porota ve složení: přeseda Herbert Böck z Rakouska, Robert Sund ze Švédska, Milan Kolena ze Slovenska a Franz M.Herzog z Rakouska. K přijetí do soutěže musel sbor splnit náročné vstupní podmínky (zaslání nahrávek, osobní doporučení předsedy Hudební komise Unie českých pěveckých sborů prof. PaedDr. Jiřího Koláře – z každého státu se mohl zúčastnit pouze jeden sbor). Soutěž probíhala ve dvou soutěžních kategoriích: v kategorii umělých písní prezentoval sbor svůj repertoár a tři povinné předepsané skladby, v kategorii lidových písní vystupovali zpěváci v lidových krojích svého národa a ke zpěvu přidávali i pohybovou složku.

Po třech vyčerpávajících dnech, které kromě důkladnosti přípravy a kvality hlasového materiálu těles prověřily i jejich pěvecké nasazení, vyhlásila mezinárodní porota pořadí na prvních třech místech – překvapivě v obou kategoriích shodné. Mladé zlínské těleso si tak z této vysoce prestižní evropské soutěže přiváží dvě druhá místa, pokořeno pouze americkým sborem „Azusa Pacific University Chamber Singers“ a následováno španělským „Oňatiko Ganbara Abesbatza“. Tato významná ocenění jsou dalším úspěchem sboru po loňských absolutních vítězstvích na Festivalu sborového umění v Jihlavě a Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena v Praze.

Cantica laetitia zaujala porotce zejména vyspělým hudebním projevem, kompaktním zvukem a neočekávanou dynamickou škálou vzhledem k relativně malému počtu zpěváků. Jejich provedení jedné z povinných skladeb (Vytautas Miškinis - Bonum est confiteri Domino, Psalm 92) bylo hodnoceno jako nejlepší z celé soutěže. Sboru byla nabídnuta účast na pěveckém turné plánovaném pro léto 2014 v Německu.

Tento výrazný úspěch je mimo jiné výsledkem dlouhodobé špičkové sbormistrovské práce Josefa Surovíka, který ve Zlíně diriguje již od roku 1998. Oceněné smíšené těleso Cantica laetitia vzniklo v květnu 2012 z původního dívčího komorního sboru, založeného ve Zlíně v roce 2004 pod názvem Cantica laetitia - Zlín. Sbor spolupracuje se ZUŠ Morava ve Zlíně. V nejbližších týdnech se pěvecký sbor Cantica laetitia bude naplno věnovat přípravě 9.ročníku festivalu „Zazpívaj slavíčku“, který se uskuteční ve Zlíně ve dnech 20.-22.září 2013. Na festivalu vystoupí kromě pořádajícího sboru i pět hostujících těles na celkem pěti koncertech. Cantica laetitia se těší na setkání se všemi příznivci sborového zpěvu.